Tipy na výlety

Soustava Rybníků: Vlkovský, Krajina, Překvapil, Sebekov, Pražský, Rod, Měkký, Naděje, Láska, Víra, Dobrá Vůle, Blaník:

Tyto rybníky najdete v souvislém pásu mezi Veselí nad Lužnicí a Lomnicí nad Lužnicí, ať mezi nimi pojedete v jakémkoliv pořadí, vychutnáte si takřka do dna ty nejhezčí místa z Třeboňska. Ale pozor, zde se obvykle nejezdí na výkon, ale pro krásu a klid duše, jež vám zprostředkují šťavnaté zelené lesy, rybníky, rákosí, volavky i staleté stromy majestátně lemující věkovité hráze.


Hráz rybníka Rožmberk

Rožmberk je největším rybníkem ve střední Evropě. Na konci 16. století jej nechal vybudovat rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan. Obyvatelé velké části Třeboňska panu Krčínovi a zhruba 800 dělníků vděčí i za to, že jejich domovy v roce 2002 nezatopila ničivá povodeň. Rožmberská hráz je lemovaná věkovitými duby, poskytne vám výhled na celou vodní plochu i věžičky nedaleké Třeboně. Stezka vedoucí po hrázy (směrem na Starou hlínu) vás zavede do pěkných lesů protkaných luxusními cyklostezkami. Po cestě opět „potkáte“ několik dalších rybníků, např. Nový, Hodějovský, Starého vdovce, Vyšehrad, Stolec apod.


Cyklostezka podél Nové řeky

Cyklostezka podél tzv. Nové řeky mezi pomníkem Emy Destinnové a Novořeckou baštou patří mezi další z velmi pěkných cest pro pěší (i s kočárky!) a cyklisty. Stezka vede po břehu Nové řeky (vodáci vědí…) za níž se rozprostírají chráněné Novořecké močály. Druhou stranu trasy lemuje les.


Naučná cyklostezka „Okolo Třeboně“

Poznávací okruh s 22 zastávkami s in­formačními tabulemi je dlouhý 39 km. Informační tabule mají zvídavému cyklistovi představit Třeboňsko se vším, co je pro něj typické:rybníky a rybniční soustavy, lesy, rašeliniště, mokřady a samozřejmě i jihočeskou faunu i flóru. Nechybí ani informace o historickém vývoji kraje. Stezka začíná v Třeboni na hrázi rybníka Svět a končí před branami města, to lze bez potíží prozkoumat i na kole. Více o cyklostezce ve městě najdete na www.trebonsko.cz/cyklisticka-stezka-treboni. Z kola budete muset slézt jen na nádvoří zámku a u Schwarzenberské hrobky.


Naučná stezka Rožmberk

Tato stezka je určena cyklistům. Začíná v Třeboni a vede po silnicích III. třídy, hrázích rybníků a polních cestách okolo největšího českého rybníku Rožmberk. Vlastní stezka Rožmberk začíná v Třeboni na hrázi rybníka Svět a končí ve Staré Hlíně (8 zastávek). Ze Staré Hlíny se doTřeboně dostanete napojením se na Naučnou stezku Okolo Třeboně (zastávky 19 – 22). Celý tento uzavřený okruh je dlouhý 22 km. Informační tabule seznamují návštěvníky s historií vzniku rybníků a rybničních soustav a jejich významem na Třeboňsku.


Cesta kolem Světa

Naučná stezka kolem Světa tvoří 12 kilometrů dlouhý uzavřený okruh kolem rybníkuSvět (na jihozápadním okraji města Třeboně).

Na 16 informačních tabulích stezka poskytuje návštěvníkům základní informace o vývoji Třeboňska. Většina informačních panelů je věnována základním ekologickým vztahům v přírodě a jednotlivým rostlinným a živočišným druhům, typickým pro různá společenstva třeboňské krajiny. Mimo to také přibližuje historii rybníkářství, lázeňství a vývoj lidové architektury.

Trasa stezky vede po polních a lesních cestách, část po lučních pěšinách a také po hrázi rybníka Svět. K vybavení stezky patří i odpočinková místa s lavičkami, mnohé s výhledy do okolní krajiny.


Stezka Emy Destinové

Stezka je dlouhá asi 48 km.


Po okolí třeboňských rybníků

Z Třeboně po cyklotrase č. 1034 na parkoviště u rybníka Rožmberk, pak po cyklotrase č. 1035 do Lutové, dále po č. 1011 do Chlumu u Třeboně a Klikova, po č. 1012 do Suchdola nad Lužnicí a Nové Vsi nad Lužnicí, krátký úsek po č. 1013 a dále pak po značené cyklistické trase č. 34 do Nových Hradů – BUS směr České Budějovice. 64 km, povrch asfalt a kamenitá lesní cesta.


Ze Slavonic do Třeboně. (Do Slavonic vás z Třeboně dopraví Cyklotrans.)

Trasa je 77 km dlouhá, od Nové Bystřice rovinatá. Vede po asfaltu a lesní cestě. Obtížnost je hodnocena jako střední. Po trase č. 32 projedeme postupně Staré Město pod Landštejnem, okolo zříceniny hradu Landštejn, Klášter, Novou Bystřici, Peršlák k Dolnímu pstruhovému rybníku, z tohoto rozcestí po trase č. 322 do Chlumu u Třeboně. Dále po trase č. 122, u nádráží Chlum u Třeboně vlevo, krátce po silnici směrem na Suchdol nad Lužnicí, asi po 300 m vpravo směrem na Cep. Po 2,5 km u Červeného kříže odbočíme do polesí Barbora. Projedeme okolo míst, kde se těžila a snad stále těží rašelina pro třeboňské lázně. Je tady panelová cesta, po které příjemně dojedeme na Oboru. Odtud po hrázích Opatovického rybníka a rybníka Svět do Třeboně.


Borovanský dětský „razítkový“ okruh

Cyklookruh je dlouhý 28 km a začíná v Borovanech uinfocentra. Zde lze získat mapku, a poté vyjet na cyklistickou projížďku, kde na zastávkách na místech “borovanského čtyřlístku” i v místních hostincích můžete získávat razítka. Při předložení alespoň 6 (popř. 4) razítek se můžete těšit na borůvkovou odměnu.

Náročnost je lehká, vhodná pro malé děti, trasa vede po asfaltových cestách a málo frekventovaných silnicích přes jednotlivé osady a turistické zajímavosti v nejbližším okolí Borovan.


Naučná stezka Mikuláše Rutharda

Stezka začíná na hrázi rybníka Hejtman v Chlumu u Třeboně (naproti obchodnímu centru), vede mezi rybníky Nový a Starý Kanclíř, pokračuje kolem rybníku Starý Hospodář a končí před obcí Lutová. Celá stezka je dlouha asi 9 km.


Naučná stezka zdraví Hradeček

je situována do těsné blízkosti Třeboně a je příjemnou procházkou krásnou krajinou, typickou pro Třeboňsko. Jedná se o okruh dlouhý 3,6 km. Výchozí bod stezky je v sousedství Masarykova náměstí, u parkoviště hned za Hradeckou bránou. Na trase nás čeká 14 zastávek.

Naučná stezka Hradeček byla v srpnu 2008 obnovena. Oprotipůvodnístezce, která byla složena pouze z nářadí, je tato současná kromě cvičebně herních prvků z akátového dřeva odpovídajících bezpečnostním normám, doplněná o naučné panely. Na každé zastávce se seznámíme s jedním druhem domácích dřevin – stromů.


 

Máte-li Třeboňsko již projeté a jste zdatnějšími cyklisty, pojeďte s námi na cyklovýlet z Třeboně na Červenou Lhotu. Cestou tam (38 km) musíme zdolat mírné převýšení; zvláště před obcí Pleší nás čeká táhlý téměř kilometrový kopec, kde oceníte přehazovačky, ale cestou zpět do Třeboně se tento odpočinkový úsek bude hodit. Celá trasa vede po okrskových cestách s malým provozem aut, pouze mezi obcemiHamr a Pleší musíme asi 150 m po státní silnici.

NaČervenéLhotě si dejte pauzu, ale nezapomeňte: čeká vás ještě zpátečních 38 km.

Zdroje: